Addition with & without Regrouping for Money Word Problems

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of a bag is $15. The cost of a book is $10. What is the total cost of these two things?
Cost of a bag$ 15
Cost of a book$ 10
SUM$ 25
1
The cost of an apple is $3. The cost of a ball is $17. What is the total cost of apple and ball?
2
The price of a pen is $6 and a book is $30. How much should be spent if both things purchased together?
3
The cost of a pencil is $4. The cost of a pen is $4. What is the total cost of pencil and pen?
4
The price of a toy is $14 and a doll is $17. How much should be spent if both things purchased together?
5
The price of a doll is $17 and a toy is $12. How much should be spent if both things purchased together?
6
The cost of a ball is $9. The cost of a chocolate is $17. What is the total cost of ball and chocolate?
7
The price of an apple is $3 and a book is $33. How much should be spent if both things purchased together?
8
The cost of a banana is $5. The cost of a hat is $19. What is the total cost of banana and hat?
9
The price of a ball is $17 and an orange is $2. How much should be spent if both things purchased together?
10
The cost of an apple is $4. The cost of a doll is $20. What is the total cost of apple and doll?

Answers Key
1
The cost of an apple is $3. The cost of a ball is $17. What is the total cost of apple and ball?
The cost of an apple$   3
The cost of a ball$ 17
SUM$ 20
2
The price of a pen is $6 and a book is $30. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pen$   6
The cost of a book$ 30
SUM$ 36
3
The cost of a pencil is $4. The cost of a pen is $4. What is the total cost of pencil and pen?
The cost of a pencil$ 4
The cost of a pen$ 4
SUM$ 8
4
The price of a toy is $14 and a doll is $17. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy$ 14
The cost of a doll$ 17
SUM$ 31
5
The price of a doll is $17 and a toy is $12. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a doll$ 17
The cost of a toy$ 12
SUM$ 29
6
The cost of a ball is $9. The cost of a chocolate is $17. What is the total cost of ball and chocolate?
The cost of a ball$   9
The cost of a chocolate$ 17
SUM$ 26
7
The price of an apple is $3 and a book is $33. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of an apple$   3
The cost of a book$ 33
SUM$ 36
8
The cost of a banana is $5. The cost of a hat is $19. What is the total cost of banana and hat?
The cost of a banana$   5
The cost of a hat$ 19
SUM$ 24
9
The price of a ball is $17 and an orange is $2. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball$ 17
The cost of an orange$   2
SUM$ 19
10
The cost of an apple is $4. The cost of a doll is $20. What is the total cost of apple and doll?
The cost of an apple$   4
The cost of a doll$ 20
SUM$ 24

Adding Money Word Problems Worksheet

Money word problems for addition worksheet with answers to practice & learn 2nd grade math problems on adding money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-2 worksheet for adding money word problems with & without regrouping.

How to Use this Worksheet

In this second grade math worksheet, students are required to find the total cost of purchase by adding the cost of two products together as like in the given solved example of this online workbook for money addition word problems with or with no regrouping. In such problems, students should represent all values of addition in the respective currency symbol.

Answers Key

Teachers, tutors, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 2nd grade math questions to practice word problems on buying & selling which involves addition with or without regrouping by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, dworksheets allow registered students, teachers, tutors or parents to generate unlimited set of grade-2 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on money addition word problems by using regrouping or no regrouping.