Division Word Problems with Money

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of 4 pens is $128. Find out the cost of pen?
Toatal cost$ 128
Number of pens÷     4
Cost of a pen$   32
1
The cost of 10 pens is $90. Find what is the cost of a single pen?
2
Derek bought 5 toys for $75. Find what is the cost of one toy?
3
If 6 books cost $228,how much one book would cost?
4
The cost of 4 bats is $184. Find what is the cost of a bat?
5
Alexander bought 9 chocolates for $108. Find what is the cost of one chocolate?
6
If 8 balls cost $112,how much one ball would cost?
7
The cost of 15 bananas is $45. Find what is the cost of a single banana?
8
The cost of 7 dolls is $77. Find what is the cost of a doll?
9
The cost of 12 oranges is $24. Find what is the cost of a single orange?
10
Augusta bought 13 biscuit packs for $104. Find what is the cost of one biscuit pack?

Answers Key
1
The cost of 10 pens is $90. Find what is the cost of a single pen?
Total cost $ 90
Number of pens ÷ 10
Cost of a pen $   9
2
Derek bought 5 toys for $75. Find what is the cost of one toy?
Total cost $ 75
Number of toys ÷   5
Cost of a toy $ 15
3
If 6 books cost $228,how much one book would cost?
Total cost $ 228
Number of books ÷     6
Cost of a book $   38
4
The cost of 4 bats is $184. Find what is the cost of a bat?
Total cost $ 184
Number of bats ÷     4
Cost of a bat $   46
5
Alexander bought 9 chocolates for $108. Find what is the cost of one chocolate?
Total cost $ 108
Number of chocolates ÷     9
Cost of a chocolate $   12
6
If 8 balls cost $112,how much one ball would cost?
Total cost $ 112
Number of balls ÷     8
Cost of a ball $   14
7
The cost of 15 bananas is $45. Find what is the cost of a single banana?
Total cost $ 45
Number of bananas ÷ 15
Cost of a banana $   3
8
The cost of 7 dolls is $77. Find what is the cost of a doll?
Total cost $ 77
Number of dolls ÷   7
Cost of a doll $ 11
9
The cost of 12 oranges is $24. Find what is the cost of a single orange?
Total cost $ 24
Number of oranges ÷ 12
Cost of a orange $   2
10
Augusta bought 13 biscuit packs for $104. Find what is the cost of one biscuit pack?
Total cost $ 104
Number of biscuit packs ÷   13
Cost of a biscuit pack $     8

Grade-4 Worksheet for Division in Money Word Problems

Money word problems for division worksheet with answers to practice & learn 4th grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-4 worksheet of problems to find the unit cost of a product.

How to Use this Worksheet

In this fourth grade math worksheet, students are required to find the unit cost of a product by dividing the total cost by number of units as like in the given solved example of this online workbook for money word problems for division. The quotient as unit price should always be written along with the corresponding currency symbol.

Answers Key

Teachers, tutors, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 4th grade math questions to practice dividing money word problems by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, dworksheets allow registered students, teachers, tutors or parents to generate unlimited set of grade-4 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on division word problems for money in buying & selling.