Multiplication Word Problems with Money

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
Cost of a lollipop is $3. Find the cost of 4 lollipops?
Cost of a lollipop$   3
Number of lolipopsx   4
Toatl cost of 4 lolipops$ 12
1
The cost of a pen is $7. Find what is the total cost of 9 pens?
2
The cost of a toy is $15. Find what is the total cost of 7 toys?
3
Kevin bought 4 books at the rate of $37 each. Find how much had he spent in total?
4
What is the total cost of 13 bats, if the cost of a bat is $48?
5
Alexander bought 15 pencils at the rate of $5 each. Find how much had he spent in total?
6
The cost of a doll is $12. Find what is the total cost of 2 dolls?
7
The cost of a chocolate is $19. Find what is the total cost of 10 chocolates?
8
What is the total cost of 5 hats, if the cost of a hat is $16?
9
The cost of a ball is $17. Find what is the total cost of 3 balls?
10
Augusta bought 6 oranges at the rate of $2 each. Find how much had she spent in total?

Answers Key
1
The cost of a pen is $7. Find what is the total cost of 9 pens?
Cost of a pen $   7
Number of pen x   9
Cost of 9 pens $ 63
2
The cost of a toy is $15. Find what is the total cost of 7 toys?
Cost of a toy $   15
Number of toy x     7
Cost of 7 toys $ 105
3
Kevin bought 4 books at the rate of $37 each. Find how much had he spent in total?
Cost of a book $   37
Number of book x     4
Cost of 4 books $ 148
4
What is the total cost of 13 bats, if the cost of a bat is $48?
Cost of a bat $   48
Number of bat x   13
Cost of 13 bats $ 624
5
Alexander bought 15 pencils at the rate of $5 each. Find how much had he spent in total?
Cost of a pencil $   5
Number of pencil x 15
Cost of 15 pencils $ 75
6
The cost of a doll is $12. Find what is the total cost of 2 dolls?
Cost of a doll $ 12
Number of doll x   2
Cost of 2 dolls $ 24
7
The cost of a chocolate is $19. Find what is the total cost of 10 chocolates?
Cost of a chocolate $   19
Number of chocolate x   10
Cost of 10 chocolates $ 190
8
What is the total cost of 5 hats, if the cost of a hat is $16?
Cost of a hat $ 16
Number of hat x   5
Cost of 5 hats $ 80
9
The cost of a ball is $17. Find what is the total cost of 3 balls?
Cost of a ball $ 17
Number of ball x   3
Cost of 3 balls $ 51
10
Augusta bought 6 oranges at the rate of $2 each. Find how much had she spent in total?
Cost of an orange $   2
Number of orange x   6
Cost of 6 oranges $ 12

Grade-4 Worksheet for Multiplication in Money Word Problems

Money word problems for multiplication worksheet with answers to practice & learn 4th grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-4 worksheet of problems to find the total product by multiplying product price with quantity in buying & selling.

How to Use this Worksheet

In this fourth grade math worksheet, students are required to find the total product of money by multiplying number of units with price of the product as like in the given solved example of this online workbook for money word problems for multiplication.

Answers Key

Teachers, tutors, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 4th grade math questions to practice money multiplication with word problems by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, dworksheets allow registered students, teachers, tutors or parents to generate unlimited set of grade-4 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on multiplication word problems for money in buying & selling.