Long Multiplication by Unit Price & Quantity

Name Grade School
Date Questions15 Score

  1. example 6 5 8
      4 6
    3 9 4 8
    2 6 3 2   
    3 0 2 6 8
  2. 1 4 3 4 7
      1 6


     
  3. 2 9 3 4 0
      3 0


     
  4. 3 3 6 6 0
      2 5


     
  5. 4 8 5 6 7
      2 7


     
  6. 5 8 7 1 9
      2 8


     
  7. 6 3 4 4 6
      1 4


     
  8. 7 6 5 1 1
      2 9


     
  9. 8 6 8 8
      2 7


     
  10. 9 2 4 9 3
      8
     
  11. 10 9 2 1 1
      8
     
  12. 11 2 4 1
      2 6


     
  13. 12 2 0 8 8
      2 0


     
  14. 13 1 1 0 7
      2 5


     
  15. 14 3 6 1 9
      3
     
  16. 15 7 1 0 2
      2 9


     

Answers Key
  1. 1 4 3 4 7
      1 6
    2 6 0 8 2
    4 3 4 7   
    6 9 5 5 2
  2. 2 9 3 4 0
      3 0
    0 0 0 0
    2 8 0 2 0   
    2 8 0 2 0 0
  3. 3 3 6 6 0
      2 5
    1 8 3 0 0
    7 3 2 0   
    9 1 5 0 0
  4. 4 8 5 6 7
      2 7
    5 9 9 6 9
    1 7 1 3 4   
    2 3 1 3 0 9
  5. 5 8 7 1 9
      2 8
    6 9 7 5 2
    1 7 4 3 8   
    2 4 4 1 3 2
  6. 6 3 4 4 6
      1 4
    1 3 7 8 4
    3 4 4 6   
    4 8 2 4 4
  7. 7 6 5 1 1
      2 9
    5 8 5 9 9
    1 3 0 2 2   
    1 8 8 8 1 9
  8. 8 6 8 8
      2 7
    4 8 1 6
    1 3 7 6   
    1 8 5 7 6
  9. 9 2 4 9 3
      8
    1 9 9 4 4
  10. 10 9 2 1 1
      8
    7 3 6 8 8
  11. 11 2 4 1
      2 6
    1 4 4 6
    4 8 2   
    6 2 6 6
  12. 12 2 0 8 8
      2 0
    0 0 0 0
    4 1 7 6   
    4 1 7 6 0
  13. 13 1 1 0 7
      2 5
    5 5 3 5
    2 2 1 4   
    2 7 6 7 5
  14. 14 3 6 1 9
      3
    1 0 8 5 7
  15. 15 7 1 0 2
      2 9
    6 3 9 1 8
    1 4 2 0 4   
    2 0 5 9 5 8

Long Multiplication Problems for Money Worksheet

Long multiplication for money worksheet with answers to practice & learn 5th grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-5 long multiplication worksheet to find the total product by multiplying product price with quantity in buying & selling.

How to Use this Worksheet

In this fifth grade math worksheet, students are required to find the total cost by multiplying number of units with price of the product as like in the given solved example of this online workbook for long multiplication money problems. Students also practice such money problems for long multiplication in US Dollars, Euro, UK Pounds, Japanese Yen, Canadian Dollars, Australian Dollars, New Zealand Dollars, Swiss Francs, South African Rand, Singapore Dollars, Hong Kong Dollar, Chinese Yuan, Indian Rupees, Mexican Pesos, Brazilian Reals, Danish Kroner, Norwegian Kroner, Swedish Kronor, Turkish Lira, Israeli New Shekels or Egyptian Pounds.

Answers Key

Teachers, tutors, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 5th grade math questions to practice long multiplication in buying & selling by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, dworksheets allow registered students, teachers, tutors or parents to generate unlimited set of grade-5 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on long multiplication problems using unit price & quantity.