Find the Total Cost of Products by Multiplication

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of an Apple iPhone is $1250. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 7 Apple iPhones?
Cost of an Apple iPhone$ 1250
Number of lolipopsx        7
Cost of 4 lolipop$ 8750
1
The cost of a Fujifilm SLR camera is $670. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 10 Fujifilm SLR cameras?
2
The monthly payment for the finance plan is $2010, how much should be paid in total, if it is paid for 37 months?
3
The monthly payment for the finance plan is $350, how much should be paid in total, if it is paid for 23 months?
4
The cost of an Apple MacBook laptop is $1300. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 25 Apple MacBook laptops?
5
The cost of a Lenovo Ideapad laptop is $960. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 16 Lenovo Ideapad laptops?
6
The monthly payment for the finance plan is $290, how much should be paid in total, if it is paid for 8 months?
7
The cost of a Samsung Galaxy Note tablet is $830. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 19 Samsung Galaxy Note tablets?
8
The monthly payment for the finance plan is $620, how much should be paid in total, if it is paid for 21 months?
9
The cost of a Lenovo Thinkpad laptop is $1400. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 15 Lenovo Thinkpad laptops?
10
The monthly payment for the finance plan is $380, how much should be paid in total, if it is paid for 39 months?

Answers Key
1
The cost of a Fujifilm SLR camera is $670. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 10 Fujifilm SLR cameras?
Cost of a Fujifilm SLR camera $   670
Number of Fujifilm SLR camera x     10
Cost of 10 Fujifilm SLR cameras $ 6700
2
The monthly payment for the finance plan is $2010, how much should be paid in total, if it is paid for 37 months?
Monthly payment for the finance plan $   2010
Number of months x       37
Total Payment of 37 months is $ 74370
3
The monthly payment for the finance plan is $350, how much should be paid in total, if it is paid for 23 months?
Monthly payment for the finance plan $   350
Number of months x     23
Total Payment of 23 months is $ 8050
4
The cost of an Apple MacBook laptop is $1300. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 25 Apple MacBook laptops?
Cost of an Apple MacBook laptop $   1300
Number of Apple MacBook laptop x       25
Cost of 25 Apple MacBook laptops $ 32500
5
The cost of a Lenovo Ideapad laptop is $960. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 16 Lenovo Ideapad laptops?
Cost of a Lenovo Ideapad laptop $     960
Number of Lenovo Ideapad laptop x       16
Cost of 16 Lenovo Ideapad laptops $ 15360
6
The monthly payment for the finance plan is $290, how much should be paid in total, if it is paid for 8 months?
Monthly payment for the finance plan $   290
Number of months x       8
Total Payment of 8 months is $ 2320
7
The cost of a Samsung Galaxy Note tablet is $830. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 19 Samsung Galaxy Note tablets?
Cost of a Samsung Galaxy Note tablet $     830
Number of Samsung Galaxy Note tablet x       19
Cost of 19 Samsung Galaxy Note tablets $ 15770
8
The monthly payment for the finance plan is $620, how much should be paid in total, if it is paid for 21 months?
Monthly payment for the finance plan $     620
Number of months x       21
Total Payment of 21 months is $ 13020
9
The cost of a Lenovo Thinkpad laptop is $1400. How much a shopkeeper should spent if he planned to purchase 15 Lenovo Thinkpad laptops?
Cost of a Lenovo Thinkpad laptop $   1400
Number of Lenovo Thinkpad laptop x       15
Cost of 15 Lenovo Thinkpad laptops $ 21000
10
The monthly payment for the finance plan is $380, how much should be paid in total, if it is paid for 39 months?
Monthly payment for the finance plan $     380
Number of months x       39
Total Payment of 39 months is $ 14820

Grade-5 Worksheet for Multiplication in Money Word Problems

Money word problems for multiplication worksheet with answers to practice & learn 5th grade math problems on money is available online for free in printable & downloadable (pdf & image) format. Tap on PRINT, PDF or IMAGE button to print or download this grade-5 multiplication word problems worksheet to find the total cost by multiplying unit price with quantity.

How to Use this Worksheet

In this fifth grade math worksheet, students are required to find the product as total cost from multiplying the total number of products with unit price as like in the given solved example of this online workbook for multiplication word problems.

Answers Key

Teachers, tutors, parents or students can check or validate the completed math workbook containing the set of 5th grade math questions to practice multiplication word problems in buying & selling by using the corresponding answers key.

Generate More Worksheets

To effectively assist math learning or teaching, dworksheets allow registered students, teachers, tutors or parents to generate unlimited set of grade-5 math questions & answers by using this "NEW WORKSHEET" button to prepare or practice exam, assignments, classwork or homework problems & solutions on multiplication word problems using unit price & quantity.